יום שישי, 9 במאי 2014

מחזור הרכבים עוזר להציל את הסביבה

מגמת המחזור, שהפכה לנפוצה מאוד בשנים האחרונות, כוללת מוצרים קטנים ומוצרים גדולים.


מסתבר שבאמצעות מחזור של מוצרים גדולים ומכונות גדולות, ניתן להשיג מטרות סביבתיות גדולות וחשובות. מחזור הרכבים, לדוגמא, הוא בעל תרומה יוצאת מן הכלל לסביבה המודרנית של ימינו.

בעד שימוש חוזר

הכלל הראשון במחזור יעיל הוא לעשות כמה שיותר שימוש חוזר. גם כאשר מדובר על רכבים, ניתן לראות איך הכלל הזה נכון מיסודו ואיך זה בדיוק עובד.
שימוש חוזר יכול להתבצע בשני אופנים מרכזיים:
  • האופן הראשון הוא לנצל חלקים ומכלולים בשלמותם. כאן, ניתן להסיר מכלי רכב ישנים מערכות שלמות או חלקים מסוימים, ולהרכיב אותם בכלי רכב אחרים. החלקים הישנים יכולים להיות כאלה שעברו שיפוץ או כאלה שנמצאו תקינים, לאחר שהוצאו מרכבים שעברו תאונה.
  • האופן השני הוא לנצל חומרי גלם שונים שנלקחו מכלי רכב שיצאו משימוש. תהליך זה, שמכונה גם גריטה, מתאים במיוחד לכלי רכב ישנים שהפכו למזהמים או למסוכנים לנסיעה. מכונים מתמחים מסוגלים לפרק את הרכבים הללו לחלקיהם, כאשר חומרי הגלם מועברים לשימוש בתעשיות שונות.
גם הממשלה בתמונה

מכיוון שמחזור רכבים נושא עימו תועלת סביבתית של ממש, גם הממשלה בישראל הכירה בחשיבות הנושא והביא לעולם את פרויקט הגריטה הלאומי.
הפרויקט, שהינו באחריותו של משרד התחבורה, נועד להוריד מהכביש בעיקר כלי רכב ישנים, בני למעלה מעשרים שנה. 
כלי רכב כאלה נחשיבם לבעייתיים הן משום שהפכו למסוכנים בנהיגה והן משום שמערכות הפליטה שלהם מזהמות יותר.

הפרויקט, שמעורב בו גם המשרד להגנת הסביבה, מאפשר לבעליהם של רכבים אלה להוריד אותם מהכביש ולמוסרם למגרשי גריטה שהוסמכו לכך.
בתמורה לכך מקבל בעל הרכב סכום כספי בלתי מבוטל והוא גם לוקח חלק בהצלה של הסביבה. 


מקווים שנהנתם,למידע נוסף בנושא מחזור רכבים.אבי עוזר-הבלוג הרשמי.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה